Relacja z Międzynarodowego Turnieju Siatkówki o Puchar Wójta Gminy Łańcut

Sportur Gmina Łańcut to drużyna siatkarska od kilku lat reprezentująca naszą gminę w rozgrywkach IV ligi siatkówki na Podkarpaciu. W ostatnim roku drużyna pod wodzą trenera Adama Maryniaka osiągnęła historyczny sukces i wywalczyła awans do III ligi! Stało się to drugi raz w historii siatkówki męskiej w naszej Gminie (w latach siedemdziesiątych w tej klasie rozgrywkowej startowali siatkarze LZS a później LKS "SAWA" Sonina prowadzeni przez trenerów Bronisława Bieniasza i Józefa Krzywonosa). Z tej to okazji, aby uczcić to wydarzenie postanowiliśmy zorganizować dwudniowy międzynarodowy turniej siatkówki mężczyzn w Albigowej. Na nasze zaproszenie przyjechali mistrzowie Słowacji juniorów „TJ Slavia Svidnik”, czołowe drużyny z III ligi: APPGO II LO Rzeszów, TKF ITS „Anilana” Rakszawa, „Spartakus” Adamówka, TKS „Żagiel” Radymno oraz oczywiście świeżo upieczony trzecioligowiec „Sportur” Gmina Łańcut. Nie mogli przyjechać ze względu na trudności paszportowo - wizowe siatkarze z Uniwersytetu ze Lwowa, ale gościliśmy Ich trenera Igora Zadorożnego, który przywiózł zaproszenie dla Sporturu na listopadowy turniej we Lwowie z okazji 70-lecia powstania uniwersytetu.

Głównym organizatorem turnieju było Stowarzyszenie Sportowo Turystyczne Gminy Łańcut „Sportur”, jednak turniej nie doszedł by do skutku bez dobrej współpracy ze Szkołą Podstawową w Albigowej i Centrum Kultury Gminy Łańcut, które to bardzo wsparły nas organizacyjnie, za co serdecznie dziękujemy zarówno dyrektorom jak i pracownikom tych jednostek.

Oficjalne otwarcie turnieju odbyło się w sobotę 16.09 o godz. 12.00. Wzięli w nim udział: Zbigniew Łoza Wójt Gminy Łańcut, Robert Dworak Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej, Adam Hoły Dyrektor Szkoły Podstawowej w Albigowej, Marcin Kisała Prezes „Sporturu” i prowadzący turniej Adam Maryniak trener „Sporturu”. Krótką część oficjalną uświetniały występy grupy cheerleaderek „Atomówki” z Handzlówki, mocno dopingujących podczas meczów naszej  drużyny.

W pierwszym dniu turnieju rozegrana została faza grupowa:

W grupie 1 zanotowano następujące wyniki:
Sportur Gmina Łańcut – VK Slavia Svidnik 2:1 ( 25:16; 25:27; 36:34 )
VK Slavia Svidnik – Żagiel Radymno 3:0 ( 25:22; 25:23; 25:17 )
Sportur Gmina Łańcut – Żagiel Radymno 2:1 ( 25:20; 21:25; 25:23 )

 W grupie 2
APPGO II LO Rzeszów – „Spartakus” Adamówka 3:0 (25:19; 25:21; 25:22 )
APPGO II LO Rzeszów – „Anilana” Rakszawa 2:1 ( 25:20; 20:25; 25:23 )
„Anilana” Rakszawa – „Spartakus” Adamówka 1:2 ( 19:25; 21:25; 25:19 )

W niedzielę odbyły się mecze finałowe do trzech wygranych setów:

W meczu o 5 miejsce „Spartakus” Adamówka zwyciężył „Żagiel” Radymno 3:0 ( 25:11; 25:23; 25:18 )W meczu o 3 miejsce pasjonującą walkę stoczyli między sobą młodzi Słowacy i zawodnicy z Rakszawy. „Slavia” prowadziła już 2:0 i wydawało się, że nic już im nie przeszkodzi w zajęciu 3 miejsca, gdy nagle „obudziła” się drużyna z Rakszawy. Mecz się odwrócił o 180 stopni i ostatecznie to zawodnicy „Anilany” cieszyli się z miejsca na podium. Slavia - Anilana 2:3 ( 25:11; 25:12; 13:25; 22:25; 12:15 )

Finałowy mecz o 1 miejsca rozegrany został na deser pomiędzy zwycięzcami grup, faworyzowaną drużyną APPGO II LO z Rzeszowa i naszym Sporturem. Ekipa z Rzeszowa na wiosnę w ubiegłym sezonie wywalczyła w półfinale o II ligę, a w tym roku była na podium w 3 lidze PWZPS, i niestety różnicę jakości było odrobinę widać na parkiecie. Staraliśmy się jak tylko mogliśmy, ale tym razem jeszcze nie zdołaliśmy pokonać naszych przeciwników, Ich doświadczenie wzięło górę w tym spotkaniu. Przegraliśmy 0:3 ( 22:25; 18:25; 19:25 ) i ostatecznie zajęliśmy i tak bardzo dobre 2 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Siatkówki o Puchar Wójta Gminy Łańcut "ALBIGOWA CUP 2017"
Tuż po zakończeniu meczu miała miejsce dekoracja najlepszych drużyn i wyróżnionych zawodników.

Puchary, dyplomy i nagrody dla zwycięzców w imieniu Wójta Gminy Łańcut wręczał Andrzej Łobaza Dyrektor CKGŁ, Adam Hoły Dyrektor Szkoły Podstawowej w Albigowej, Marcin Kisała Prezes Sporturu, Jakub Czarnota Sekretarz Sporturu i Stanisław Cyran. W zakończeniu turnieju i podczas przerw finałowego meczu na parkiecie występował też zespół Piosenki i Ruchu „Pyza” z Albigowej od lat znany w „siatkarskim świecie”.  Trenerzy i Prezesi Klubów biorących udział w turnieju otrzymali pamiątkowe Albumy 70 - lecia Podkarpackiej Siatkówki ufundowane przez PWZPS w Rzeszowie.

Klasyfikacja turnieju:

1 miejsce: APPGO II LO Rzeszów – najlepszy zawodnik: Grzegorz Czajor ( 9 )
2 miejsce: Sportur Gmina Łańcut – najlepszy zawodnik: Marcin Magryś ( 8 )
3 miejsce: TKF ITS Anilana Rakszawa – najlepszy zawodnik: Konrad Skoczylas  ( 8 )
4 miejsce: TJ Slavia Svidnik – najlepszy zawodnik: Michal Śćerba ( 4 )
5 miejsce: Spartakus Adamówka – najlepszy zawodnik: Michał Środa ( 8 )
6 miejsce: TKS Żagiel Radymno – najlepszy zawodnik: Damian Smoliński ( 10 )

Nagrody "pocieszenia" otrzymali od Organizatorów kontuzjowani zawodnicy w turnieju: Martin Zavacky ( 8 0 TJ Slavia Svidnik, Michał Smelik ( 6 ) grający trener TKS Żagiel Radymno i Marcin Bujak (2) Sportur Gmina Łańcut.

Turniej w opinii trenerów, zawodników i kibiców okazał się sukcesem organizacyjnym i sportowym, i wszystko wskazuje na to, że będzie w przyszłości kontynuowany. Nie udało by się tego osiągnąć bez wsparci i pomocy wielu firm, instytucji, darczyńców i osób prywatnych.
Serdecznie słowa podziękowania kierujemy do:

- naszego trenera Adama Maryniaka  głównego koordynatora i pomysłodawcę turnieju,
- zawodników Sporturu za walkę na boisku i przygotowywanie organizacyjne turnieju,
- wójta Gminy Łańcut i pracowników Urzędu Gminy za wsparcie finansowe i organizacyjne turnieju,
- dyrektora Adama Hoły i pracowników Szkoły Podstawowej w Albigowej,
- dyrektora Andrzeja Łobazy i pracowników Centrum Kultury Gminy Łańcut,
- Witolda Inglota za nagłośnienie i zdjęcia,
- Joanny Szmuc, Agnieszki Kisała i Beaty Babiarz za prowadzenie biura turnieju,
- Kingi Cyran i Marka Pysza za piękne zdjęcia z turnieju,
- Przemysława Tajchmana i Marka Birosa za sędziowanie turnieju,
- Prezesa Roberta Dworaka i Zarządu PWZPS w Rzeszowie za cenne Albumy "podkarpacka Siatkówka",
- Koła Gospodyń Wiejskich z Handzlówki za przygotowanie posiłku dla zawodników,
- Ewy Głuszek i koleżanek ze stołówki SP w Albigowej za podanie obiadu,
- Małgorzaty Babiarz, Eweliny Cwynar i Magdaleny Trojnar z 12 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Handzlówki za opiekę medyczną podczas turnieju, 
- Katarzyny Szmuc i dziewcząt - czirliderek  z „Atomówek”, z Handzlówki za tańce i gorący doping,
- Małgorzaty Dacewicz i dziewcząt z Zespołu Piosenki i Ruchu „PYZA” z Albigowej za tańce i gorący doping,
- Klubu Kibica „Sporturu” szczególnie do pani Agaty Trojnar i Pauliny Kopeć za nieustający doping,
- Maksymiliana Michno i sklepu Stokrotka, w sieci „Euro Sklep” w Albigowej za pomoc rzeczową,
- Jacka Albigowskiego za soki jabłkowe z firmy „Pan Jabłuszko”,
- Marka Piekutowskiego z Sadowniczo-Szkółkarskiego Zakładu Doświadczalnego w Albigowej za owoce na turniej,
- dyrektor Działu Marketingu GC Nowiny Renaty Teraszkiewicz-Mac za patronat medialny turnieju i upominki dla wyróżnionych zawodników,
- Marcina Fruga z firmy „Ziaja” za upominki na turniej,
- Eweliny Krupczak i Tadeusza Szydlika z „Gościńca nad Sawą” za noclegi i wyżywienie dla zawodników,
- Bogdana Szymkowicza z drukarni Uniwersytetu Rzeszowskiego,
- Macieja Zięzio z firmy „Selenka” za wodę mineralną dla zawodników,
- Jakuba Czarnoty Sołtysa Handzlówki za upominki dla drużyn i zawodników,
- Pawła Cebulaka z firmy „GMoto.pl” za wsparcie finansowe turnieju,
- Andrzeja Bema z firmy „ABX-3” za usługi transportowe dla drużyny SPORTUR Gmina Łańcut,
- Wiesława Wróbel, Witolda Wróbel  i Wojciecha Wróbel z Firmy „Wrobud” z Łańcuta za pomoc w organizacji turnieju,
- Andżeliki Rydel GYM KARO i Przemysława Bednarskiego za motoryczne i kondycyjne przygotowanie zespołu do turnieju,
- Grzegorzowi Kuzdro i Michałowi Hadała z FIZJO-SPORT.PL w Rzeszowie za opiekę fizjoterapii dla zespołu Sporturu,
- dyrektora handlowego Rafała Włodarczyka z Firmy LIMBLACH w Zaczermiu za wsparcie finansowe turnieju,
- Adama Bałdygi z Firmy BUTYJANA.PL za bony rabatowe na obuwie sportowe,
- prezesa Wiesława Puterli i Firmy WATKEM w Rzeszowie za wsparcie finansowe turnieju,
- prezesa Tadeusza Świebody i Firmy SpólNet za wsparcie finansowe turnieju,


Po skali podziękowań widać jak liczne grono osób i firm już wspiera nasze działania i siatkówkę w gminie Łańcut. Serdecznie wszystkim państwu dziękujemy i zapraszamy na nasze mecze w nowym sezonie w III lidze, który rozpocznie się 7 października w Sędziszowie, a 18.10.2017 r. (środa) o godzinie 19.00 rozegramy pierwszy mecz w roli gospodarza w Albigowej.